Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Nowy 1 rok (2017)

UWAGA! Informacje zawarte na tej stronie mogą być nieaktualne.

Nowe informacje oznaczone są czerwonym kolorem.

Przede wszystkim — witamy na MIMUW! Z własnego doświadczenia wiemy, że na początku swojej przygody z Wydziałem, nowy student może czuć się nieco zagubiony. Mamy nadzieję, że informacje na tej stronie pomogą Ci zorientować się w sytuacji. Ale najpierw to, co najważniejsze:

Obóz zerowy 2017 (aktualne)

Serdecznie zapraszamy na obóz zerowy, który będzie świetną okazją aby zintegrować się z nowymi koleżankami i kolegami 🙂

Uczestnikami obozu będą nowi studenci MIMUW. Obóz ten odbędzie się we wrześniu (16-23.09.2017).
Cena wyjazdu wynosi 550zł/os i nie ma dużo czasu! Zapisy tutaj

Atrakcje, które na Was czekają:
– spływ kajakowy,
– tańce do białego rana,
– szkolenie “Jak przetrwać na Uniwersytecie i nie stracić wiary w życie.” ,
– ognisko z kiełbaskami i śpiewami przy gitarze,
– góra planszówek,
– turniej planszówkowy z nagrodami,
– gra terenowa – nasza doświadczona kadra postara się Was zaskoczyć 😉 
– zabawy integracyjne,
– piesze wycieczki po malowniczej okolicy,
– (ten punkt czeka na Twoją propozycję!)

Dodatkowo, do Waszej dyspozycji w ośrodku będą:
– plaża z pomostem (plaża piaszczysta i trawiasta),
– wypożyczalnia sprzętu wodnego,
– boisko do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej, 
– cymbergaj, piłkarzyki, stół do ping-ponga.

Dla obozu utworzone jest co roku wydarzenie na facebook’u (tutaj)

Dni adaptacyjne (aktualne)

27 – 29 września 2017 roku na wydziale odbędzie się kilka szkoleń i spotkań (np. z dziekanem, samorządem), dzięki którym uzyskasz informacje dotyczące studiowania na naszym wydziale. Podczas tych dni zostaną podane najważniejsze obowiązki, jakie musisz wypełnić w trakcie studiów. Będzie też możliwość zadawania pytań, które Cię nurtują, dlatego warto przyjść i uważnie wysłuchać tego, co pracownicy i Twoi starsi koledzy mają do powiedzenia zanim zacznie się październik.

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj.

Oprócz oficjalnej części dni adaptacyjnych planowane są też wydarzenia mniej ważne, a bardziej przyjemne:) Szczegóły znajdują się tutaj.

Wstęp

Po pierwsze musisz przygotować się na zmianę stosunków uczeń-szkoła. Studia wyższe nie są obowiązkowe i to w Twoim interesie leży, abyś dopełnił wszelkich formalności (co zapewne panie w dziekanacie dały Ci już odczuć 😉 ). Trochę inaczej niż w liceum, gdzie na ogół wychowawca pilnował, żeby wszystko szło gładko. Wynikają z tego dwie kwestie:

 1. Dobrze byłoby, gdybyś znalazł(a) czas na zapoznanie się z informatorem. Jego wersję elektroniczną można znaleźć tutaj. UWAGA! W związku ze zmianami w programach mogą w nim występować nieaktualne siatki zajęć, najlepiej sprawdzać je w USOSwebie: S1-INF, S1-MAT, S1-BIOINF. Aktualny program studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na kierunku matematyka można też znaleźć tutaj.
 2. Staramy się, żeby miejscem, gdzie można uzyskać pomoc i wszelkie informacje był samorząd studencki. Zachęcamy, żeby kontaktowć się z nami mejlowo: samorzad@mimuw.edu.pl. Jesteśmy przyzwyczajeni do dużej ilości mejli, więc pisz śmiało!

Po zapisaniu się na obóz zerowy wysoce zalecamy cieszyć się resztą wakacji (przynajmniej do początku września). A co potem?

Najpierw wyjaśnimy kilka kwestii, które często wzbudzają niepotrzebne wątpliwości:

0. Studia na MIM-ie są trudne. Po 1 roku następuje odsiew koło 50%. Nie rób sobie krzywdy na samym początku i nie zapisuj się na dodatkowe przedmioty, oguny czy lektoraty, jeśli nie musisz. Ucz się od początku. Przygotowuj się do każdego kolokwium/egzaminu, rozwiązując zadania ze wszystkich starych kolokwiów/egzaminów. Im więcej takich zadań się naoglądasz, tym większa szansa, że wydział w tym roku będzie miło zaskoczony liczbą osób, które zaliczą rok. Chodź na douczki, jeśli są prowadzone, przychodź na konsultacje do prowadzących, ucz się z kolegami/koleżankami. Porzuć marzenia o imprezowaniu równo ze znajomymi z turystyki, architektury, czy historii sztuki. Polub tablicę, kredę, kompilator, kartkę i długopis. I wieczory i weekendy spędzane na wydziale.

 1. Studenci MIMUW nie muszą chodzić na lektoraty (chociaż jeśli chcą, to mogą to robić). W ciągu trzech lat musisz zdać egzamin językowy na UW (z wyjątkiem studentów BiBS, którzy muszą to zrobić w ciągu dwóch lat), albo przedstawić odpowiedni certyfikat. Nie dotyczy to jednak studentów JSEM/MSEMat — w ciągu studiów licencjackich muszą zaliczyć lektoraty, ale nie ma konieczności zaliczania ich w pierwszym semestrze.
 2. W trakcie pierwszego semestru studiów nie musisz chodzić ani rejestrować się na przedmioty ogólnouniwersyteckie – potrzebny do zdobycia 1 punkt OGUN dostaniesz za szkolenia BHP i POWI (które odbywają się jednorazowo pod koniec roku kalendarzowego).
 3. W trakcie pierwszego semestru, jeśli nie jesteś studentem JSEM/MSEM, musisz chodzić na WF, a to oznacza, że musisz się na niego w porę zarejestrować (o tym za chwilę). Studenci JSEM/MSEM mają rozpisany WF na II i III rok studiów.
 4. Nie musisz w pierwszym semestrze rejestrować się na żadne przedmioty kierunkowe (jak np. „Analiza” czy „Wstęp do Programowania”) na wydziale MIM (w tym także przedmiotów prowadzonych na innych wydziałach dla studentów BiBS np. Biologii komórki). Studenci JSEM/MSEM prawdopodobnie muszą zarejestrować się na przedmioty prowadzone przez WNE.
 5. Twoje organizacyjne obowiązki do końca wakacji ograniczają się do rejestracji na WF, przyjścia na dni adaptacyjne (na stronie wydziału i stronie samorządu), a później na pierwsze zajęcia. Oraz oczywiście zapisania się i dotarcia na obóz zerowy:-)

Plany zajęć

W USOSwebie dostępne są już plany zajęć na pierwszy semestr — każdy przedmiot ma wiele grup, jednak większość odbywa się w tym samym czasie. Do grup przydzielanym się jest losowo, jeśli ktoś jest zdesperowany, można próbować się przenieść między grupami za zgodą prowadzących. Podział na potoki na informatyce jest dokonywany w oparciu o test poziomujący (odbywa się przez internet, a wszelkie informacje na jego temat powinny dojść do Ciebie na początku września mejlem).

Aby poznać swój plan zajęć należy zalogować się do wydziałowego USOSwebu (wystarczy kliknąć w prawym, górnym rogu – login to PESEL, hasło takie jak było w IRK). Warto abyś spróbował(a) poświęcić kilka minut na zapoznanie się z tym serwisem – będzie on Wam często towarzyszył przez kilka najbliższych lat studiów (tu dostępna jest instrukcja). Nie należy się przejmować, jeśli nawet do połowy września nie będziecie znali swoich planów – zwykle przed 1 października są już dostępne:-)

Uwaga, możliwość zalogowania się na swoje konto w USOSwebie studenci otrzymują stopniowo w miarę akceptowania ich danych przez dziekanat – może to jeszcze chwilę potrwać (nawet do początku września).

Rejestracja na WF

Jak już wspomniano, będziesz musiał(a) zarejestrować się w porę na WF. Początek rejestracji to 14 września 2017 r. Odbywa się to za pomocą serwisu rejestracji żetonowych (nie przez USOSweb). Analogicznie jak z USOSwebem być może trzeba jeszcze chwilę poczekać, aż uzyskasz możliwość logowania.

Więcej na temat rejestracji na WF możesz przeczytać na tej stronie .

FAQ

Dużo pytań i odpowiedzi z poprzednich lat znajdziecie pod tą stroną. Należy jednak uważać, część regulacji w międzyczasie się zmieniła i mogą być tam nieaktualne odpowiedzi. Polecamy też dołączyć do samorządowej strony na Facebooku oraz odpowiedniej grupy kierunkowej (MAT, INF, BIOINF) i wydziałowej. Warto też zajrzeć do informatora, który można znaleźć na stronie wydziału.
Stroną mocno ułatwiającą życie studenta MIM-u jest wikispaces.

Przepisywanie przedmiotów z innych studiów

 • bez problemu można przepisać WF (tutaj)
 • z odpowiednim uzasadnieniem można przepisać przedmioty ogólnouniwersyteckie (składając wydrukowane z USOSwebu podanie i indeks starej uczelni do prodziekana ds. studenckich przez dziekanat),
 • bardzo trudno przepisać jakiekolwiek przedmioty matematyczne czy informatyczne — aby spróbować, trzeba skonsultować to z wykładowcą odpowiedniego przedmiotu na MIM-ie (pokazując mu sylabus zaliczonego przedmiotu), po czym złożyć jego opinię, indeks z poprzedniej uczelni oraz podanie wydrukowane z USOSwebu do prodziekana ds. studenckich przez dziekanat.

Przydatne adresy:

https://warszawa.jakdojade.pl/ — do sprawdzania czym poruszać się po Warszawie.

https://usosownia.uw.edu.pl/ — może pomóc w oswajaniu USOSwebu:-).

Akademiki, kwestie socjalne, stypendia

Na MIM-ie jednostką odpowiedzialną za akademiki/stypendia jest Wydziałowa Komisja Stypendialna. Warto przeczytać podręcznik zawarty na jej stronie. W razie pytań lub problemów najlepiej napisać wiadomość e-mail do WKS.

61 komentarzy

 1. Czy to, że w zakładce „Szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu” w USOSie, wszystkie przedmioty są mają w nawiasie potok I, oznacza że już jestem zapisany na I potok?

 2. Tak to znaczy, ze jest w pierwszym potoku ;]

 3. Mam pytanko.. kiedy będzie wiadomo czy nowi studenci dostali się do akademików? Kiedy będzie cokolwiek wiadomo odnośnie akademików i gdzie takich informacji szukać?

 4. U wydziałowej komisji stypendialnej. WKS

  wks@mimuw.edu.pl
  wks.mimuw.edu.pl

 5. Czy sami zapisujemy się do grup na zajęcia, czy zostajemy do nich przydzieleni?

 6. Na pierwszym semestrze zostaniecie przydzieleni 🙂

 7. Kiedy mamy zapisywać się wf, jeśli nie wiemy, do jakich grup na ćwiczeniach zostaniemy przydzieleni? Trzeba czekać do 26 (czyli kolejnej tury), czy można jakoś zapisać się 16? Nie wiem, kiedy będę mieć wolne godziny na te zajęcia… Zresztą to samo tyczy się lektoratów.

 8. matl zadał pytanie:
  „Kiedy mamy zapisywać się wf, jeśli nie wiemy, do jakich grup na ćwiczeniach zostaniemy przydzieleni? Trzeba czekać do 26 (czyli kolejnej tury), czy można jakoś zapisać się 16? Nie wiem, kiedy będę mieć wolne godziny na te zajęcia… Zresztą to samo tyczy się lektoratów.”

  Odpowiedź aktualna w 2015 roku.
  Na bioinformatyce nie ma takiego problemu w ogóle.
  Na informatyce z: https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=actionx:katalog2/przedmioty/pokazPlanGrupyPrzedmiotow(grupa_kod:1000-INF1-OBW;cdyd_kod:2013Z) a zarazem mając pod ręką np. siatki godzin z informatora widzimy, że:
  – doskonale wiadomo kiedy będą wykłady,
  – z AM1 i GAL trzeba mieć po dwóch ćwiczeniach w tygodniu z każdego przedmiotu – ćwiczenia z GAL i AM odbywają się dla wszystkich w piątki o 8:30 i 10:15 (czyli w piątki wszyscy mają zajęcia od 8:30 do 11:45) oraz w poniedziałki o 8:30 i w środy o 16:15 (nie licząc grup 7 i 8, które będą mieć w środy rano i w poniedziałki po południu),
  – z WPI ćwiczeń, laba i ćwiczeń PMatu trzeba zrealizować w tygodniu w sumie 4 zajęcia, a w planie widzimy tylko 4 możliwe miejsca na realizację tych zajęć: poniedziałki o 12:15 i 14:15 oraz środy o 12:15 i 14:15 – odpowiedź: na pewno w tym czasie będziecie mieć zajęcia,
  – wniosek: wtedy i nigdy więcej (oprócz BHP i POWI) będziecie mieć zajęcia organizowane przez MIM (nie WF, nie lektorat, nie OGUN itd.).
  Wskazówka: na informatyce w pierwszym semestrze pierwszego roku kolokwia często odbywają się w czwartki po południu.

  Na matematyce analogicznie z dokładnością do tego, że jest więcej grup, które są rozpotokowane, są pojedyncze grupy, które są w dziwnych terminach oraz to, że niektóre przedmioty odbywają się w kilku wykluczających się terminach – owszem jest to trudniejsze, ale też coś można wywnioskować.
  Ale po głębszym zastanowieniu przychodzi wniosek, że też sporo można z lektury planu wynieść:
  – analogicznie bez problemu wiadomo kiedy są wykłady, @homeomorfizm pisał powyżej, że jesteście już rozpotokowani -> w USOSwebie zakładka „Dla studentów”, dzióbek zaliczenia etapów. A poza tym do wykładu nie jest potrzebna wiedza o potokach.
  – nie ma też problemu z ćwiczeniami z AM I.1 i GAL I: razem cztery zajęcia w tygodniu i cztery terminy (z wyjątkiem grupy 4, która miałaby we wtorek trochę luźniejszy dzień) – wtorek 12:15 i 14:15 oraz piątek w tych samych porach,
  – rzeczywiście problemem mogą być WdI i WdM niezależnie od znajomości potoku: tutaj pewne jest, że będzie mieć zajęty jeden slot spośród: poniedziałek 10:15, środa 8:30, środa 12:15 oraz jeden spośród: środa 10:15, 14:15, czwartek 12:15. Nie mam pojęcia, czy jest tendencja na matematyce, aby zajęcia dobierać studentom w „blokach” (bez przerw półtoragodzinnych).

  Pamiętajmy, że można się jeszcze giełdować.

  Być może plan każdego z osobna jest już podany w USOSwebie – po zalogowaniu zakładka „Mój USOSweb”, tam trzeba kliknąć w obrazek planu i wybrać odpowiedni przedział czasu.

  Zdecydowanie nie warto czekać na drugą turę, bo wolne miejsca będą już tylko na basenie w piątek wieczorem.

  UWAGA!
  Aktualizacja w 2015 roku.
  Interesujące plany są pod poniższymi łączami hipertekstowymi:
  https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPlanGrupyPrzedmiotow&grupa_kod=1000-MAT1-OBW&cdyd_kod=2015Z
  https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPlanGrupyPrzedmiotow&grupa_kod=1000-INF1-OBW&cdyd_kod=2015Z
  https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPlanGrupyPrzedmiotow&grupa_kod=1000-BINF1-OBW&cdyd_kod=2015Z

  I na koniec jedna jeszcze ważna wiadomość – warto sobie zostawić wolne popołudnia czwartkowe, aby mieć czas na uczęszczanie na kolokwia (które często odbywają się wtedy), a także różne spotkania organizowane przez firmy i ZSS MIMUW.

 9. Słabiutka komunikacja z wks przez mail, inne wydziały dostały konkretne informacje na temat akademików, jakieś 2 tygodnie temu pocztą, niedawno przyszły listy; u nas ani widu ani słychu. Chyba, że jestem wyjątkiem?

 10. a czy można zmienić potok/grupę na usosie czy trzeba w sekretariacie?

 11. Zmiana potoku/grupy możliwa jest tylko za pomocą karteczkowego podania z podpisami koordynatora przedmiotu i prowadzących grupy ćwiczeniowe. Następnie taką karteczkę zanosi się do sekcji studenckiej.

 12. a skąd mamy wiedzieć do jakiego potoku i grupy zostaliśmy przydzieleni ? Kiedy będzie wiadomo coś o rozpoczęciu roku i jakimś spotkaniu informacyjnym? wybaczcie mi ale jestem zupełnie zielony i nie ogarniam również tej całej rejestracji żetonowej

 13. > a skąd mamy wiedzieć do jakiego potoku i grupy zostaliśmy przydzieleni?
  Np. z planu w usoswebie: usoweb.mimuw.edu.pl – po zalogowaniu (login: pesel, hasło z IRK) w zakładce „Mój USOSweb” trzeba kliknąć na obrazek planu i wybrać odpowiedni przedział – jeśli nie jest tam nic napisane to jeszcze nie wiecie, gdzie jesteście przydzieleni, bo nikt jeszcze nie wykonał przydziału.

  > Kiedy będzie wiadomo coś o rozpoczęciu roku i jakimś spotkaniu informacyjnym?
  Tego nie wiemy – to od nas nie zależy. Możliwe, że plany zajęć adaptacyjnych pojawią się tu: http://www.mimuw.edu.pl/studia/informacje/irok/ – bardzo prawdopodobne, że ich plan będzie dość podobny do poprzedniorocznego. Bardzo jest też prawdopodobne, że plan pojawi się co najmniej dzień przed zajęciami;)
  Rok akademicki (w sensie zajęcia) rozpoczyna się 1 października. Na tym wydziale nie zastaniecie zwyczaju hucznego obchodzenia rozpoczęć roku i osobnych na to imprez, akademii, przemówień itp.

  > wybaczcie mi ale jestem zupełnie zielony i nie ogarniam również tej całej rejestracji żetonowej
  Polecam serwis usosownia – jest tam wiele tutoriali i bogate forum, np. do rejestracji żetonowej: http://usosownia.uw.edu.pl/ul. Polecam przeczytać te materiały ze zrozumieniem i ewentualnie zadawać tu konretne pytania w związku z jakimiś niejasnościami – będzie to dobry trening przed studiami, ponieważ w ich trakcie bardzo często będzie się zdarzać (w szczególności na informatyce), że cała nauka będzie się sprowadzać do czytania tutoriali z czegoś nowego i ewentualnie na konsultacjach wyjaśniania konkretnych problemów oraz guglania za odpowiedziami na nurtujące pytania.

 14. Jestem na pierwszym roku MSEM. Czy to prawda, że na przedmioty obowiązkowe dla nas w programie nauczania na pierwszy semestr zostaniemy zapisani i przydzieleni do konkretnych grup automatycznie? Nic nie musimy robić? Czy zajęcia na MIMUW nie będą nam kolidowały z tymi obowiązkowymi na WNE?

 15. Hej,

  na MIMie zostaniecie przydzieleni automatycznie. Na WNE, na W-Fy i języki należy rejestrować się samemu. Trzeba dbać by nie stworzyć sobie samemu kolizji. Jeżeli zdarzyłaby się to trzeba napisać podanie do któregoś z dziekanatów o przeniesienie do innej grupy i nie powinno być problemu.

 16. Załóżmy, że byłem skreślony po pierwszym semestrze i rozpoczynam studia jeszcze raz.
  1. Na legitymacji będzie zdjęcie z usosa, czy z irk?
  2. Jeśli z usosa, to czy da się jeszcze coś z tym zrobić?
  3. Wf, bhp i powi da się bez problemu przepisać i wystarczy w tym celu podpiąć je pod ten semestr?

 17. Rozumiem. Ale czy już podczas rejestracji na WNE będę wiedział do jakich grup zostałem przydzielony na MIM?

 18. @Anonim:
  1. Będzie to, które widnieje w USOSie w tym momencie. Jeśli się zaktualizowało po nowej rejestracji, to jak widać nowe.
  2. Wątpię, legitymacje już są zapewne drukowane albo wręcz gotowe.
  3. Tak powinno być. Jeśli będziesz miał jakieś problemy z samodzielnym podpięciem, poproś sekcję studencką o ręczne podpięcie. „Najgorszy” scenariusz: będziesz musiał przed końcem semestru napisać do dziekana podanie o zmianę wymagań etapu.

 19. Od kiedy ELS do odbioru?

 20. Będzie można odebrać w trakcie dni adaptacyjnych – szczegóły planu dni adaptacyjnych pojawią się prawdopodobnie w tym tygodniu.

 21. A czy będzie można odebrać ELS po 1 października?

 22. Tak, w sekcji studenckiej.

 23. Czy przed rejestracją na WF będziemy wiedzieć w jakich jesteśmy gruapch, a tym samym znali dokładny podział swoich godzin( tak aby zapisać się na WF)

 24. Tak, przed rejestracją na WF powinien być już znany podział na grupy. Przynajmniej taka jest idea. Jeśli do 12-13 września nie będzie nadal Waszego osobistego planu w usosie (uwaga, trzeba sobie przeklikać na październik), dajcie znać, będziemy interweniować u władz dziekańskich.

 25. Pytanie do innych studentów: dostaliście już informacje o akademikach?

 26. Są już informacje na temat testu poziomującego z informatyki? Informacje miały zostać przekazane mailowo, ale ja nic takiego nie dostałam.

 27. @Kamil:
  Odpowiedź od samorządu: jeśli nie dostałeś odpowiedzi możesz zapytać się WKSu: wks@mimuw.edu.pl – decyzja już pewnie zapadła. Część studentów nie dostała jeszcze listowego potwierdzenia z powodu wewnątrzuniwersyteckich przeszkód administracyjno-biurokratycznych (które trwają).
  Tyle wiemy – o szczegóły proszę pytać WKS.
  @Dorota:
  Nic o tym nie wiemy. Jednak wydaje się, że test ten odbył się gdzieś tak tydzień temu, ponieważ pytał się nas o to inny student z pierwszego roku. Sprawdź czy nie dostałaś wiadomości na adres podany w irk (może jest niepoprawnie podany?) a poza tym w skrzynce studenckiej.

 28. @Grzegorz
  Piszę codziennie do wks od dwóch tygodni w godzinach 9-14, brak odpowiedzi 😉 Będę mieszkał pod mostem 😀
  Czy jest jakiś inny sposób skontaktowania się z wks niż przez mail? A może ktoś powinien tam do nich podejść i powiedzieć, żeby maila sprawdzili, haha.
  @Dorota
  Test skończył się dokładnie o północy dzisiejszego dnia :F Maila o tym dostałem 4 września, dzień przed rozpoczęciem testu.

 29. Już wszystkiego się dowiedziałem, dzięki.
  Choć dziwną sprawą jest, że można meldować się dopiero od 25 października – tylko że dni adaptacyjne trwają od 23 😀

 30. @Kamil
  Dni adaptacyjne są od 25 do 27 września włącznie (śr-czw-pt) – skąd masz informację, że miałyby zaczynać się wcześniej?

 31. Mam pytanko czy wypada już się stresować jeśli loguje się na usosie i w zakładce Grupy zajęciowe pisze : Nie koordynujesz/prowadzisz/słuchasz żadnych grup w roku akademickim 2013/14. ? Czy mam po prostu cierpliwie czekać na przydzielenie 🙂 ?

 32. a jak zamelduję sie do akademika juz 25 wrzesnia to bd musiała płacić za te dni we wrześniu czy jak to jest? ;>

 33. @Kamil
  W takim razie gdzie została rozesłana informacja o teście, bo jeśli na maila to ja nie dostałam takiej informacji… To oznacza w takim razie, że zostanę przydzielona do gorszej grupy czy jakieś inne jeszcze konsekwencje? 😉

 34. @OlaK:
  Zupełnie nie ma powodu do stresu – oczywiście lepiej byłoby gdybyś była zapisana, ale na razie jeszcze zostało kilka tygodni. Powodem do stresu byłby brak zapisania na dzień (a może nawet na trzy) dni przed rozpoczęciem zajęć. Wtedy warto wyjaśnić sprawę w sekcji studenckiej.

  @Dorota:
  Sprawdź koniecznie wszystkie foldery spam (jeżeli gdzieś przekierowujesz pocztę). Sprawdź koniecznie czy nie pomyliłaś adresu, który podałaś w IRK. I zajrzyj jeszcze do skrzynki studenckiej.
  Nie czekają Ciebie żadne konsekwencje, w końcu udział w teście jest dobrowolny – przecież nawet rok akademicki się nie zaczął, w ramach czego wtedy miałaby być wystawiona ocena, obniżona ocena?
  Niezwykle smucące jest sformułowanie „gorsza grupa”. Trudno mówić o potoku funkcyjnym jako lepszym, jest on po prostu inny. Został stworzony, ponieważ część licealistów zna już w miarę dobrze pewien język oraz ma pewne doświadczenie w pisaniu prostych programów (w sensie umiejętności stosowania języka, nie mam tu na myśli pomysłu na zadanko) np. z powodu uczestniczenia w olimpiadzie. Dlatego, aby się nie nudzili, daje im się możliwość poznania dodatkowego paradygmatu, który zarazem nie jest niezbędny do ukończenia studiów i bycia po prostu dobrym programistą/ką. Zarazem nie wymaga się od licealistów, aby idąc na studia znali jakikolwiek język programowania, dlatego jest też potok imperatywny. Jeżeli nie ma się solidnych podstaw programowania to warto się zastanowić, czy nie lepiej spokojnie upewnić się, czy się je ma na potoku imperatywnym (studia tu naprawdę są dość wymagające i jeżeli nie ma się pewności to niekoniecznie warto dodawać sobie obowiązków – lepiej pierwszy rok zdać, a później jak poczujesz się na siłach brać więcej). Co więcej na potoku imperatywnym też bywa tak, że zadania z egzaminu lądują później na finale Olimpiady Informatycznej (np. zadanie „Piloci” z XVII IO) a także bywa tak, że finaliści OI uczęszczają na zajęcia potoku imperatywnego. Podziału na „lepszych” i „gorszych” warto dokonać po pierwszym semestrze i pierwszym roku jako podział na tych, którzy się utrzymali i tych, którzy nie dali rady – zdarza się tak, że finaliści Olimpiady Informatycznej (z potoku funkcyjnego) nie kończą któregoś roku i go powtarzają albo powtarzają wiele przedmiotów, a zarazem ci, którzy nie mieli w liceum nawet styczności z informatyką zaczynają być w czołówce na drugim roku i są materiałem na dobrych programistów (co w sumie w przeważającej większości jest najważniejsze).
  Mimo uczestniczenia w zajęciach potoku imperatywnego jest możliwość nauczenia się programowania funkcyjnego w OCamlu w latach 3-5 w ramach zajęć obieralnych. Co więcej na trzecim roku na zajęciach z JPP każdy będzie musiał w Haskellu napisać interpreter języka programowania – wtedy też każdy nauczy programować funkcyjnie.

 35. kiedy poznamy jakiś plan Dni Adaptacyjnych?

 36. Sądzimy, że w tym tygodniu.

  To co jest najważniejsze w tym planie to fakt, że odbędą się w dniach 25.09-27.09 (codziennie będą jakieś inne zajęcia) (i to się raczej nie zmieni).

 37. Jestem na MSEM, czy ELS będę mógł odebrać w dniach 23-25 września?

 38. W sumie nie wiem co ma obecność na msem do terminu odbioru els (ale wydaje mi się, że chyba msemy odbierą els na mimie).

  Nie od nas to zależy. Musisz zapytać się w sekcji studenckiej.

 39. kiedy pojawi się plan na usosie? w poniedzialek zaczyna sie rejestracja na wf i kompletnie nie wiem, jak moge go sb ustawic 🙁

 40. Czy ktoś ma już informację kiedy nastąpi podział na te grupy ?

 41. Nikt tego nie wie, ponieważ podział na grupy zależy wyłącznie od pracowników dziekanatu. Jak Antek wyżej pisał, możemy w najbliższym czasie zapytać się dziekana, kiedy prawdopodobnie będzie znany plan (już nawet to zrobiliśmy). Jednak pragnę zwrócić uwagę na to, że np. studenci starszych lat plan swój będą znać najwcześniej 27 września i też rejestrują się na wf i jeszcze oguny. Terminy zajęć sprawdzają w wyżej opisany przeze mnie sposób.
  Jeżeli ktoś z powodu braku planu nie wie jak rejestrować się na wf to powinien przeczytać mój post z powyżej: http://samorzad.mimuw.edu.pl/nowy-1-rok-2015/comment-page-1/#comment-11074 .

 42. Podobnie jak pierwszy anonim zostałem skreślony z listy studentów rok temu i dostałem się ponownie na ten sam kierunek. Byłem pewien, że w takiej sytuacji W-F trzeba zaliczyć jeszcze raz – czy mógłby mi ktoś pomóc i wskazać gdzie w regulaminie czy informatorze jest informacja o tym, że w takiej sytuacji można sobie podpiąć ten w-f, bhp i powi pod nowy semestr? Próbuję znaleźć ale jakoś nie mogę, a nie chcialbym np. wykorzystac za duzo zetonow i musiec przez to placic pozniej, a z drugiej nie chcialbym nie zaliczyc semestru przez to, że myslalem iz nie musze na ten w-f chodzic.

 43. Czy ktoś się orientuje czy mogę sobie przepisać WDI z tamtego roku jeśli zaliczyłem go na ocenę dostateczną? Czy panie z sekcji/dziekan są bardzo niechętni w takich sprawach?

  Edit:
  Uwaga od admina: nie ma co podbijać. Wiem o Twoim poście tylko nie znam na razie odpowiedzi. Jest środek niedzieli i nie każdy siedzi cały czas przy komputerze. Ktoś znający się lepiej na sprawie kiedyś przeczyta i odpowie. Generalnie, odpowiedź w ciągu 24h to szybka odpowiedź.
  Grzegorz.

 44. @Anonim
  Jeżeli nie podpinałeś wfu pod poprzedni program to w ogóle nie ma problemu – masz przedmiot zaliczony, nigdzie nie podpięty, podpinasz go pod program i pod etap i z głowy. Jeżeli podpiąłeś i rozliczyłeś, to podpinasz pod nowy etap, dziekan się zgadza albo nie (zwykle się zgadza). Jeśli chcemy mieć pewność, że nikt naszej prośby nie przeoczy, to warto od razu dołączyć podanie o uznanie przedmiotów obcych (numer 9).

 45. Grzegorz napisał, że :”Wskazówka: na informatyce w pierwszym semestrze pierwszego roku kolokwia często odbywają się w czwartki po południu”. Czyli nie są w trakcie danego przedmiotu, tylko po zajęciach?
  Jeśli wybrałbym sobie wf właśnie we czwartek po zajęciach to miałbym parę godzin wf w plecy? Da się to jakoś odrobić, czy w ten sposób można nie zaliczyć wf?

 46. To jest dość częste, że prowadzący nie chcą tracić swoich zajęć i kolokwia odbywają nie w trakcie zajęć. Na pewno tak będzie na: WPI (3 kolokwia), PMat (1 kolo. + ewentualna poprawka), AM (1 lub 2 kolokwia, chyba 1), może GAL. Miałbyś kilka (do 7-8) zajęć w plecy. Zaliczenie wf polega na obecności na zajęciach (można mieć max 2 nieobecności), więc musiałbyś dużo odrabiać w innych grupach (w zależności od prowadzącego jest to od w miarę łatwego do bardzo trudnego), jednak każdy prowadzący zaczyna być zniecierpliwiony jeżeli ktoś go piąty raz prosi o odrobienie zajęć. Dlatego polecam zarejestrować się do innej grupy.

 47. Witam. Interesują mnie dwie kwiestie, mianowicie, czy jedna godzina na basenie traktowana jest jako jedna, czy dwie lekcyjne? Oraz, jeśli chciałbym zapisać się na lektorat, który tygodniowo przypada w dwóch terminach, to są to te same lekcje tematycznie, czy różne? Chodzi mi o to, że jeden termin mi pasuje, drugi nie i ten pierwszy bym sobie odpuścił.

 48. Na uczelni (przynajmniej tej:) ) jedna godzina znaczy 45 minut. Często się je blokuje po dwie w bloki po 1,5h zegarowej. Musisz zrealizowac w semestrze 30 godzin wfu czyli 15 bloków. Basen jest niezwykle smutnymi zajęciami gdzie w ramach dwóch godzin nie pływa się 2 godziny (lub prawie dwie) tylko pływa się około 50 parę minut a reszta czasu (z tych dwóch godzin) przeznaczona jest na suszenie się/wcześniejsze wyjście na obiad.
  W skrócie: możesz zapisać się na jedną grupę basenu i w ten sposób możesz zaliczyć wszystko w terminie:)

  Jeżeli lektorat ma podane dwa terminy to znaczy, że przedmiot w semestrze realizowany jest w wymiarze 60 godzin i na każdych zajęciach dzieje się coś nowego (jak np. na wykładzie z WPI/WPF).

 49. Kiedy zaczyna się kwaterunek w DS1?

Wyślij odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.