Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Nowy 1 rok (2016)

UWAGA! Informacje nowe oznaczone są czerwonym kolorem.

Przede wszystkim — witamy na MIMUW! Z własnego doświadczenia wiemy, że na początku swojej przygody z Wydziałem, nowy student może czuć się nieco zagubiony. Mamy nadzieję, że informacje na tej stronie pomogą Ci zorientować się w sytuacji. Ale najpierw to, co najważniejsze:

Obóz zerowy

Serdecznie zapraszamy na obóz zerowy, który będzie świetną okazją aby zapoznać się z charakterystyczną kulturą naszego wydziału :)

Uczestnikami obozu będą nowi studenci MIMUW. Obóz ten odbędzie się w dniach 12-19 września 2016, w Muszynie, w ośrodku Kolejarz. Przewidywana cena to około 500zł.

Planujemy następujące atrakcje:

 • paintball,
 • offroad,
 • wycieczki górskie,
 • dyskoteki wieczorne,
 • noce filmowe,
 • rozgrywki w gry planszowe,
 • warsztaty o studiowaniu na naszym wydziale,
 • grill z gitarą,
 • oraz wiele innych.

Szczegóły będą sukcesywnie pojawiać się w wydarzeniu na fanpage’u ZSS w popularnym serwisie społecznościowym facebook.com.

Wstęp

Po pierwsze musisz przygotować się na zmianę stosunków uczeń-szkoła. Studia wyższe nie są obowiązkowe i to w Twoim interesie leży, abyś dopełnił wszelkich formalności (co zapewne panie w dziekanacie dały Ci już odczuć ;) ). Trochę inaczej niż w liceum, gdzie na ogół wychowawca pilnował, żeby wszystko szło gładko. Wynikają z tego dwie kwestie:

 1. Dobrze byłoby, gdybyś znalazł(a) czas na zapoznanie się z informatorem. Jego wersję elektroniczną można znaleźć tutaj. UWAGA! W związku ze zmianami w programach mogą w nim występować nieaktualne siatki zajęć, najlepiej sprawdzać je w USOSwebie: S1-INF, S1-MAT, S1-BIOINF.
 2. Staramy się, żeby miejscem, gdzie można uzyskać pomoc i wszelkie informacje był samorząd studencki. Zachęcamy, żeby kontaktować się z nami mejlowo: samorzad@mimuw.edu.pl. Jesteśmy przyzwyczajeni do dużej ilości meli, więc pisz śmiało!

Po zapisaniu się na obóz zerowy wysoce zalecamy cieszyć się resztą wakacji (przynajmniej do początku września). A co potem?

Najpierw wyjaśnimy kilka kwestii, które często wzbudzają niepotrzebne wątpliwości:

0. Studia na MIM-ie SĄ trudne. Po 1 roku następuje odsiew koło 50%. Nie rób sobie krzywdy na samym początku i nie zapisuj się na dodatkowe przedmioty, oguny czy lektoraty, jeśli nie musisz. Ucz się od początku. Przygotowuj się do każdego kolokwium/egzaminu, rozwiązując zadania ze wszystkich starych kolokwiów/egzaminów. Im więcej takich zadań się naoglądasz, tym większa szansa, że wydział w tym roku będzie miło zaskoczony liczbą osób, które zaliczą rok. Chodź na douczki, jeśli są prowadzone, przychodź na konsultacje do prowadzących, ucz się z kolegami/koleżankami. Porzuć marzenia o imprezowaniu równo ze znajomymi z turystyki, architektury, czy historii sztuki. Polub tablicę, kredę, kompilator, kartkę i długopis. I wieczory i weekendy spędzane na wydziale.

 1. Studenci MIMUW nie muszą chodzić na lektoraty (chociaż jeśli chcą, to mogą to robić). W ciągu trzech lat musisz zdać egzamin językowy na UW (z wyjątkiem studentów BiBS, którzy muszą to zrobić w ciągu dwóch lat), albo przedstawić odpowiedni certyfikat. Nie dotyczy to jednak studentów JSEM/MSEMat — w ciągu studiów licencjackich muszą zaliczyć lektoraty, ale nie ma konieczności zaliczania ich w pierwszym semestrze.
 2. W trakcie pierwszego semestru studiów nie musisz chodzić ani rejestrować się na przedmioty ogólnouniwersyteckie – potrzebny do zdobycia 1 punkt OGUN dostaniesz za szkolenia BHP i POWI (które odbywają się jednorazowo pod koniec roku kalendarzowego).
 3. W trakcie pierwszego semestru, jeśli nie jesteś studentem JSEM/MSEM, musisz chodzić na WF, a to oznacza, że musisz się na niego w porę zarejestrować (o tym za chwilę). Studenci JSEM/MSEM mają rozpisany WF na II i III rok studiów.
 4. Nie musisz w pierwszym semestrze rejestrować się na żadne przedmioty kierunkowe (jak np. „Analiza” czy „Wstęp do Programowania”) na wydziale MIM (w tym także przedmiotów prowadzonych na innych wydziałach dla studentów BiBS np. Biologii komórki). Studenci JSEM/MSEM prawdopodobnie muszą zarejestrować się na przedmioty prowadzone przez WNE.
 5. Twoje organizacyjne obowiązki do końca wakacji ograniczają się do rejestracji na WF, przyjścia na dni adaptacyjne (na stronie wydziału i stronie samorządu), a później na pierwsze zajęcia. Oraz oczywiście zapisania się i dotarcia na obóz zerowy:-)

Plany zajęć

W USOSwebie dostępne są już plany zajęć na pierwszy semestr — każdy przedmiot ma wiele grup, jednak większość odbywa się w tym samym czasie. Do grup przydzielanym się jest losowo, jeśli ktoś jest zdesperowany, można próbować się przenieść między grupami za zgodą prowadzących. Podział na potoki na informatyce jest dokonywany w oparciu o test poziomujący (odbywa się przez internet, a wszelkie informacje na jego temat powinny dojść do Ciebie na początku września mejlem) — czasem (ale raczej rzadko) wyniki pojawiają się tutaj.

Aby poznać swój plan zajęć należy zalogować się do wydziałowego USOSwebu (wystarczy kliknąć w prawym, górnym rogu – login to PESEL, hasło takie jak było w IRK). Warto abyś spróbował(a) poświęcić kilka minut na zapoznanie się z tym serwisem – będzie on Wam często towarzyszył przez kilka najbliższych lat studiów (tu dostępna jest instrukcja). Nie należy się przejmować, jeśli nawet do połowy września nie będziecie znali swoich planów – zwykle przed 1 października są już dostępne:-)

Uwaga, możliwość zalogowania się na swoje konto w USOSwebie studenci otrzymują stopniowo w miarę akceptowania ich danych przez dziekanat – może to jeszcze chwilę potrwać (nawet do początku września).

Rejestracja na WF

Jak już wspomniano, będziesz musiał(a) zarejestrować się w porę na WF. Początek rejestracji to 15 września 2016 r. Odbywa się to za pomocą serwisu rejestracji żetonowych (nie przez USOSweb). Analogicznie jak z USOSwebem być może trzeba jeszcze chwilę poczekać, aż uzyskacie możliwość logowania.

Więcej na temat rejestracji na WF możesz przeczytać na tej stronie (właśnie zaktualizowana:-) ).

FAQ

Dużo pytań i odpowiedzi z poprzednich lat znajdziecie pod tą stroną. Należy jednak uważać, cześć regulacji w międzyczasie się zmieniła i mogą być tam nieaktualne odpowiedzi. Polecamy też dołączyć do samorządowej strony na Facebooku oraz odpowiedniej grupy kierunkowej (MATBIOINF) i wydziałowej. Polecamy także przeczytać FAQ na stronie wydziału.
Stroną mocno ułatwiającą życie studenta MIM-u jest wikispaces.

Przepisywanie przedmiotów z innych studiów

 • bez problemu można przepisać WF (tutaj → Zwolnienia → ZWOLNIENIA DYREKTORA SWFiS),
 • z odpowiednim uzasadnieniem można przepisać przedmioty ogólnouniwersyteckie (składając wydrukowane z USOSwebu podanie i indeks starej uczelni do prodziekana ds. studenckich przez dziekanat),
 • bardzo trudno przepisać jakiekolwiek przedmioty matematyczne czy informatyczne — aby spróbować, trzeba skonsultować to z wykładowcą odpowiedniego przedmiotu na MIM-ie (pokazując mu sylabus zaliczonego przedmiotu), po czym złożyć jego opinię, indeks z poprzedniej uczelni oraz podanie wydrukowane z USOSwebu do prodziekana ds. studenckich przez dziekanat.

Przydatne adresy:

http://warszawa.jakdojade.pl/ — do sprawdzania czym poruszać się po Warszawie.

http://usosownia.uw.edu.pl/ — może pomóc w oswajaniu USOSwebu:-).

Akademiki, kwestie socjalne, stypendia

Na MIM-ie jednostką odpowiedzialną za akademiki/stypendia jest Wydziałowa Komisja Stypendialna. Warto przeczytać podręcznik zawarty na jej stronie. W razie pytań lub problemów najlepiej napisać wiadomość e-mail do WKS.

61 komentarzy

 1. Jeżeli chodzi o przepisanie WDMu to spokojnie Ci go przepiszą

 2. Czy wiadomo już coś w sprawie stypendium socjalnego?

 3. @Julia: O to musisz pytać Wydziałową Komisję Stypendialną (wks [małpa] mimuw.edu.pl), która to rozpatruje wnioski w sprawie stypendium socjalnego.

 4. Jestem na MSEM,lecz w swoim planie zajęć znalazłem wstęp do matematyki, którego w przedmiotach obowiązkowych nie ma. Obawiam się, że jest to błąd spowodowany tym iż najpierw byłem na matematyce, a później przeniosłem się na MSEMat. Czy mam się tym martwić i w razie czego, gdzie to zgłosić?

 5. Jeżeli masz w planie to wydaje się, że jesteś zapisany na tę edycję przedmiotu. Sprawdź czy na pewno jesteś zapisany na ten przedmiot, na jakim tak naprawdę jesteś kierunku i jakie wymagania przedmiotowe są związane z tym kierunkiem. Jeżeli coś się nie zgadza to dobrze byłoby zgłosić to do sekcji studenckiej.

 6. Czy powinnam być zarejestrowana na Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w semestrze zimowym?

 7. To zależy. Jeśli jesteś kandydatką na tybetańskiego mnicha, pewnie nie. Jeśli jednak jesteś przyszłą studentką 1 roku mat/inf/bioinf/jsim/msem i nie robiłaś wcześniej nigdy takiego szkolenia na UW, to zapewne powinnaś być zarejestrowana na to.

 8. „W trakcie pierwszego semestru studiów nie musisz chodzić ani rejestrować się na przedmioty ogólnouniwersyteckie – potrzebny do zdobycia 1 punkt OGUN dostaniesz za szkolenia BHP i POWI (które odbywają się jednorazowo pod koniec roku kalendarzowego).”
  – to znaczy, że ja powinnam się na to zarejestrować, czy zostanie to zrobione automatycznie? (ew. ‚powinno już być zrobione’, bo rejestracja jest teraz zamknięta)

 9. Tak jak na wszystkie przedmioty pierwszego semestru pierwszego roku organizowane przez MIM jesteście rejestrowani przez kogoś z administracji. Jednak szkolenia z BHP i POWI odbywają się dopiero za jakiś czas (POWI chyba koło grudnia/BHP jako szkolenie internetowe, nie pamiętam kiedy), czyli będziecie jeszcze zarejestrowani w swoim czasie, pewnie dziekan też mailowo przypomni o tych przedmiotach.

 10. Witam. Jeżeli stawię się na kwaterunek do DS1 w poniedziałek i zapłacę kaucję oraz kwotę za październik, a chciałbym się tam wprowadzić jeszcze we wrześniu to pobierają dodatkową opłatę za ten miesiąc?

 11. Pobierana jest opłata od tego dnia którego się kwaterujesz, w tamtym roku było to 10zł za dzień. Jeśli zakwaterujesz się 23, będziesz musiał zapłacić 80zł za wrzesień nawet jakbyś przez ten okres tam nie mieszkał.

Wyślij odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.