Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Nowy 1 rok (2019)

Nowe informacje oznaczone są czerwonym kolorem.

Przede wszystkim — witamy na MIMUW! Z własnego doświadczenia wiemy, że na początku swojej przygody z Wydziałem, nowy student może czuć się nieco zagubiony. Mamy nadzieję, że informacje na tej stronie pomogą Ci zorientować się w sytuacji. Ale najpierw to, co najważniejsze:

Obóz zerowy 2019

Serdecznie zapraszamy na obóz zerowy, który będzie świetną okazją aby zintegrować się z nowymi koleżankami i kolegami 🙂

Uczestnikami obozu będą przede wszystkim nowi studenci MIMUW. Obóz ten odbędzie się we wrześniu (16-22.09.2018) w Ośrodku wczasowym w Pieckach.
Cena wyjazdu wynosi 550zł/os i nie ma dużo czasu!

Atrakcje, które na Was czekają:
– spływ kajakowy,
– tańce do białego rana,
– szkolenie “Jak przetrwać na Uniwersytecie i nie stracić wiary w życie.” ,
– ognisko z kiełbaskami i śpiewami przy gitarze,
– góra planszówek,
– turniej planszówkowy z nagrodami,
– gra terenowa – nasza doświadczona kadra postara się Was zaskoczyć 😉
– zabawy integracyjne,
– piesze wycieczki po malowniczej okolicy,
– (ten punkt czeka na Twoją propozycję!)

Ta lista będzie rosła razem z listą partnerów wydarzenia 🙂

Zapisujcie się poprzez ten link i śledźcie uważnie stronę wydarzenia oraz nasz fanpage samorządowy.
Wszelkie pytania kierujcie na adres e-mail samorzad@mimuw.edu.pl.
Do zobaczenia na wyjeździe!

Dni adaptacyjne

Co roku pod koniec września na wydziale odbywa się kilka szkoleń i spotkań (np. z dziekanem, samorządem), dzięki którym uzyskasz informacje dotyczące studiowania na naszym wydziale. Podczas tych dni zostaną podane najważniejsze obowiązki, jakie musisz wypełnić w trakcie studiów. Będzie też możliwość zadawania pytań, które Cię nurtują, dlatego warto przyjść i uważnie wysłuchać tego, co pracownicy i Twoi starsi koledzy mają do powiedzenia zanim zacznie się październik.

Termin i szczegółowy harmonogram tych spotkań można znaleźć tutaj.

Wstęp

Po pierwsze musisz przygotować się na zmianę stosunków uczeń-szkoła. Studia wyższe nie są obowiązkowe i to w Twoim interesie leży, abyś dopełnił wszelkich formalności (co zapewne panie w dziekanacie dały Ci już odczuć 😉 ). Trochę inaczej niż w liceum, gdzie na ogół wychowawca pilnował, żeby wszystko szło gładko. Wynikają z tego dwie kwestie:

  1. Dobrze byłoby, gdybyś znalazł(a) czas na zapoznanie się z informatorem. Jego wersję elektroniczną można znaleźć tutaj. UWAGA! W związku ze zmianami w programach mogą w nim występować nieaktualne siatki zajęć, najlepiej sprawdzać je w USOSwebie: S1-INF, S1-MAT, S1-BIOINF. Aktualny program studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia na kierunku matematyka można też znaleźć tutaj.
  2. Staramy się, żeby miejscem, gdzie można uzyskać pomoc i wszelkie informacje był samorząd studencki. Zachęcamy, żeby kontaktować się z nami mejlowo: samorzad_malpa_mimuw.edu.pl. Jesteśmy przyzwyczajeni do dużej ilości mejli, więc pisz śmiało!

Po zapisaniu się na obóz zerowy wysoce zalecamy cieszyć się resztą wakacji (przynajmniej do początku września). A co potem?

Najpierw wyjaśnimy kilka kwestii, które często wzbudzają niepotrzebne wątpliwości:

0. Studia na MIM-ie są trudne. Po 1 roku następuje odsiew koło 50%. Nie rób sobie krzywdy na samym początku i nie zapisuj się na dodatkowe przedmioty, oguny czy lektoraty, jeśli nie musisz. Ucz się od początku. Przygotowuj się do każdego kolokwium/egzaminu, rozwiązując zadania ze wszystkich starych kolokwiów/egzaminów. Im więcej takich zadań się naoglądasz, tym większa szansa, że wydział w tym roku będzie miło zaskoczony liczbą osób, które zaliczą rok. Chodź na douczki, jeśli są prowadzone, przychodź na konsultacje do prowadzących, ucz się z kolegami/koleżankami. Porzuć marzenia o imprezowaniu równo ze znajomymi z turystyki, architektury, czy historii sztuki. Polub tablicę, kredę, kompilator, kartkę i długopis. I wieczory i weekendy spędzane na wydziale.

  1. Studenci MIMUW nie muszą chodzić na lektoraty (chociaż jeśli chcą, to mogą to robić). W ciągu trzech lat musisz zdać egzamin językowy na UW (z wyjątkiem studentów BiBS, którzy muszą to zrobić w ciągu dwóch lat), albo przedstawić odpowiedni certyfikat. Nie dotyczy to jednak studentów JSEM/MSEMat — w ciągu studiów licencjackich muszą zaliczyć lektoraty, ale nie ma konieczności zaliczania ich w pierwszym semestrze.
  2. W trakcie pierwszego semestru studiów nie musisz chodzić ani rejestrować się na przedmioty ogólnouniwersyteckie – potrzebny do zdobycia 1 punkt OGUN dostaniesz za szkolenia BHP i POWI (które odbywają się jednorazowo pod koniec roku kalendarzowego).
  3. W trakcie pierwszego semestru, jeśli nie jesteś studentem JSEM/MSEM, musisz chodzić na WF, a to oznacza, że musisz się na niego w porę zarejestrować (o tym za chwilę). Studenci JSEM/MSEM mają rozpisany WF na II i III rok studiów.
  4. Nie musisz w pierwszym semestrze rejestrować się na żadne przedmioty kierunkowe (jak np. „Analiza” czy „Wstęp do Programowania”) na wydziale MIM (w tym także przedmiotów prowadzonych na innych wydziałach dla studentów BiBS np. Biologii komórki). Studenci JSEM/MSEM prawdopodobnie muszą zarejestrować się na przedmioty prowadzone przez WNE.
  5. Twoje organizacyjne obowiązki do końca wakacji ograniczają się do rejestracji na WF, przyjścia na dni adaptacyjne (na stronie wydziału i stronie samorządu), a później na pierwsze zajęcia. Oraz oczywiście zapisania się i dotarcia na obóz zerowy:-)

Plany zajęć

W USOSwebie dostępne są już plany zajęć na pierwszy semestr — każdy przedmiot ma wiele grup, jednak większość odbywa się w tym samym czasie. Do grup przydzielanym się jest losowo, jeśli ktoś jest zdesperowany, można próbować się przenieść między grupami za zgodą prowadzących. Podział na potoki na informatyce jest dokonywany w oparciu o test poziomujący (odbywa się przez internet, a wszelkie informacje na jego temat powinny dojść do Ciebie na początku września mejlem).

Aby poznać swój plan zajęć należy zalogować się do wydziałowego USOSwebu (wystarczy kliknąć w prawym, górnym rogu – login to PESEL, hasło takie jak było w IRK). Warto abyś spróbował(a) poświęcić kilka minut na zapoznanie się z tym serwisem – będzie on Wam często towarzyszył przez kilka najbliższych lat studiów (tu dostępna jest instrukcja). Nie należy się przejmować, jeśli nawet do połowy września nie będziecie znali swoich planów – zwykle przed 1 października są już dostępne:-)

Uwaga, możliwość zalogowania się na swoje konto w USOSwebie studenci otrzymują stopniowo w miarę akceptowania ich danych przez dziekanat – może to jeszcze chwilę potrwać (nawet do początku września).

Rejestracja na WF

Jak już wspomniano, będziesz musiał(a) zarejestrować się w porę na WF. Początek rejestracji to 12 września 2019 r. Odbywa się to za pomocą serwisu rejestracji żetonowych (nie przez USOSweb). Analogicznie jak z USOSwebem być może trzeba jeszcze chwilę poczekać, aż uzyskasz możliwość logowania.

Więcej na temat rejestracji na WF możesz przeczytać na tej stronie .

FAQ

Dużo pytań i odpowiedzi z poprzednich lat znajdziecie pod tą stroną. Należy jednak uważać, część regulacji w międzyczasie się zmieniła i mogą być tam nieaktualne odpowiedzi. Polecamy też dołączyć do samorządowej strony na Facebooku oraz odpowiedniej grupy kierunkowej (MAT, INF, BIOINF) i wydziałowej. Warto też zajrzeć do informatora, który można znaleźć na stronie wydziału.
Stroną mocno ułatwiającą życie studenta MIM-u jest wikispaces.

Przepisywanie przedmiotów z innych studiów

  • bez problemu można przepisać WF (tutaj)
  • z odpowiednim uzasadnieniem można przepisać przedmioty ogólnouniwersyteckie (składając wydrukowane z USOSwebu podanie i indeks starej uczelni do prodziekana ds. studenckich przez dziekanat),
  • bardzo trudno przepisać jakiekolwiek przedmioty matematyczne czy informatyczne — aby spróbować, trzeba skonsultować to z wykładowcą odpowiedniego przedmiotu na MIM-ie (pokazując mu sylabus zaliczonego przedmiotu), po czym złożyć jego opinię, indeks z poprzedniej uczelni oraz podanie wydrukowane z USOSwebu do prodziekana ds. studenckich przez dziekanat.

Przydatne adresy:

https://warszawa.jakdojade.pl/ — do sprawdzania czym poruszać się po Warszawie.

https://usosownia.uw.edu.pl/ — może pomóc w oswajaniu USOSwebu:-).

Akademiki, kwestie socjalne, stypendia

Na MIM-ie jednostką odpowiedzialną za akademiki/stypendia jest Wydziałowa Komisja Stypendialna. Warto przeczytać podręcznik zawarty na jej stronie. W razie pytań lub problemów najlepiej napisać wiadomość e-mail do WKS.